Mersin Kızılay Şube Başkanı Muharrem Köse, salgın döneminde yeterince bağış yapılmadığını belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu.

Salgın nedeniyle Türkiye genelinde kan bağışının yüzde 25 düşüğünü belirten Kızılay Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse, hasta ve hasta yakınlarının kana ihtiyacının olduğunu duyarlı vatandaşları kan merkezlerine davet ettiklerini söyledi.

Kızılay kan stoklarında yaşanan düşüşü dile getiren Köse, "Mersin ilimizde ve Akdeniz bölge kan birimlerimiz bütün Türkiye'deki kan bağışları ortalamasının üzerinde bir bağışlarla hastalarımızın ihtiyacını karşılamaktadır. Tabi hastalarımızın kan ihtiyacını hasta yakınlarının ve duyarlı vatandaşlarımızın bağışlarından temin etmekteyiz. Bu açıdan bağışlarıyla kan stoklarımıza destek olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Salgın nedeniyle yeterince kan bağışı yapılmadığını belirten Köse, “Kızılay kan stokları özellikle son yıllarda Covid-19 salgını ile beraber düşüş göstermektedir. Örneğin geçen yıla oranla Türkiye'de yüzde 25 kan bağışlarında düşüş olmuştur. Bu da kan stoklarımıza düşmesine sebep olmuştur. Bu açıdan hasta yakınlarının ve duyarlı vatandaşlarımızın kan bağışlarına ihtiyacımız var. Yeterince kan bağışı konusunda hasta yakınlarının desteği ile kan bekleyen vatandaşlarımıza bugüne kadar yapılan bağışlar stoklarımızdaki azalma başa baş bir şekilde seyretmektedir. Bu açıdan yeterli olduğunu söyleyebilmek için vatandaşlarımızın özellikle bu zor günlerde duyarlılık gösterip stoklarımızın düşüş göstermesi açısından yeniden bağış konusunda kan merkezlerimize davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kan bağışı yapanların yüzde 90 daha az kalp krizi ile karşılaşıyor

Köse, “Kan bağışı yapmanın en değerli sebebi bir insanın hiç tanımadığı 3 kişiye kan bağışı yapması ve onun hayatına, onun hayatında çektiği zorluklara, onun en zor zamanında ona yaptığı bağışla ona destek olması amacıyla ona yaptığı bir iyiliktir. Bir insan cebinden iyilik yapar o onun bir iyiliğidir, bir insanın canından iyilik yapması da kan bağışı ile mümkündür vatandaşlarımızın yaptığı kan bağışları özel cihazlarla üç ayrı bileşene ayrılmakta ve 3 farklı hastaya uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın kan bağışı yapma gerekçesi bu iyilikten daha güzel olamaz. Ayrıca kan bağışı yapan vatandaşlarımızın kendi bağışlarıyla vücutlarında kan hücreleri yenilenmeye sebep olmaktadır ve daha güçlü daha sağlıklı olmaktadırlar. Kan bağışı yapan vatandaşlarımız yüzde doksan daha az kalp krizi ile karşılaşmaktadırlar.  Stresleri baş ağrısında olumlu anlamda sağlıklı olmalarına sebep olur. Bu açıdan vatandaşlarımızın hem kendi sağlıkları açısından hem de başka şifa bekleyen hastalar açısından bağış yapmasını değerli buluyorum.” dedi.

Kan verme konusunda vatandaşlara seslenen Köse, “Toplumsal dayanışmanın önemli olduğu özellikle bu covid-19 salgını döneminde tüm vatandaşlarımızı kan stoklarımızdaki düşün engellenmesi açısından kan merkezlerimize kan merkezlerimize davet ediyorum.” çağrısında bulundu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler